Pardaviau automobilį: kokie mokesčiai?

Kokie mokesčiai taikomi pardavus automobilį? Kada reikia juos mokėti? Turbūt tai yra klausimai kylantys daugeliui. Natūralu, nes pardavus automobilį mokesčius mokėti reikia ne visada. Kai jie taikomi, mokesčiai pardavus transporto priemonę yra privalomi ne tik komerciškai automobilių prekyba besiverčiantiems supirkėjams ar kitiems juridiniams asmenims, bet ir kitiems fiziniams asmenims.

Mokesčiai pardavus automobilį: kada reikia mokėti?

Visi automobilį pardavę asmenys mokesčius turi mokėti tik atitinkant dvi sąlygas:

  • Automobilis buvo parduotas pelningai, t.y. jo pardavimo kaina buvo didesnė, nei jo pirkimo kaina.
  • Automobilis parduotas per tris metus nuo jo įsigijimo.

Kai kuri nors viena iš šių sąlygų nėra patenkinama, mokesčiai pardavus automobilį nėra mokami.

Automobilio pardavimo mokesčiai: kiek reikia mokėti?

Kai ir pardavus bet kokį kitą kilnojamąjį turtą, pardavus transporto priemonę yra taikomas 15% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas. Tačiau, kaip jau minėjome, jis nėra taikomas visai pardavimo sumai, o tik skirtumui tarp pardavimo pajamų ir įsigijimo kainos bei privalomų mokėjimų:

GPM = 15% x (pardavimo pajamos – pirkimo kaina – privalomi mokėjimai).

Privalomais mokėjimais yra laikomos išlaidos, kurias neišvengiamai patiriamos parduodant transporto priemonę (pvz. VĮ „Regitra“ automobilio registravimo mokesčiai).

Pavyzdžiui, jei transporto priemonę pirkote už 1000 eurų ir nepraėjus trims metams ją pardavėte už 2000 eurų, tuomet mokesčiai bus skaičiuojami nuo šių sumų skirtumo. Tai yra, reikės sumokėti 150 eurų GPM.

Kaip VMI apskaičiuoja mokesčius?

Mokesčiai, kuriuos reikia sumokėti nuo parduoto automobilio yra apskaičiuojami VMI. Apskaičiuodama mokėtiną sumą, VMI remiasi automobilio pirkimo-pardavimo sutartimi, kurią gauna iš VĮ „Regitra“, tiksliau – iš Kelių transporto priemonių registro. Todėl parduodant automobilį yra svarbu atkreipti dėmesį į sutartyje įrašomą sumą. Kai kuriais atvejais automobilio pardavėjas gali pasiūlyti nurodyti mažesnę sumą, nei reali pardavimo kaina. Tačiau jei automobilio pirkėjas vėliau (per ateinančius tris metus) nuspręs transporto priemonę parduoti, mokesčiai bus didesni, nes bus didesnė apmokestinama suma.

Kada reikia sumokėti automobilio pardavimo mokesčius?

Pardavus automobilį mokesčių mokėti iš karto neprivaloma. Kaip ir kitus mokesčius, GPM nuo apmokestinamos automobilio pardavimo sumos reikia sumokėti iki kitų metų gegužės 2 dienos, pateikus metinę pajamų deklaraciją.

Automobilio pardavimo registravimas „Regitroje“

Apie automobilio pardavimą yra būtina pranešti „Regitrai“. Sandoris „Regitroje“ yra registruojamas dviem etapais:

  • Pasirašius automobilio pirkimo-pardavimo sutartį, pardavėjas per 15 dienų privalo informuoti „Regitrą“ apie įvykusį sandorį.
  • Tuomet automobilio pirkėjas per 10 dienų privalo įregistruoti jį savo vardu.